reklama
kategoria: Kraj
15 październik 2024

Aktywiści chcą skutecznej walki z hałasem

zdjęcie: Aktywiści chcą skutecznej walki z hałasem / fot. PAP
fot. PAP
Radni i aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze chcą skutecznej walki z hałasem. Chodzi o imprezy masowe, ogródki gastronomiczne i hałas samochodowy.
REKLAMA

Na wtorkowej konferencji radna Marta Szczepańska przekazała, że wraz z innymi organizacjami rok temu przygotowano miejską agendę parlamentarną, która miała zwrócić uwagę parlamentarzystów na luki w prawie, które uniemożliwiają skuteczną walkę z hałasem.

"Teraz powracamy do zbioru prawie 40 punktów, które dotyczą trzech obszarów walki z hałasem. Chcemy skupić się na obszarze związanym z ogródkami gastronomicznymi, z imprezami masowymi oraz z ponadnormatywnym hałasem samochodowym" – dodała.

Alan Grinde z Instytutu Ekologii Akustycznej zwrócił uwagę, że problem hałasu to nie tylko uciążliwość akustyczna, ale przede wszystkim realne zagrożenie dla życia i zdrowia fizycznego i psychicznego. Zaznaczył, że szacuje się, że w Unii Europejskiej rocznie przedwcześnie umiera 11 tys. osób ze względu na choroby serca, które rozwinęły się wskutek ekspozycji na hałas.

"Najlepszym obecnie rozwiązaniem technologicznym do walki z hałasem są kamery dźwiękowe, które są już stosowane w wielu miastach Unii Europejskiej" – wskazał. Kamera taka ma kamerę wideo i mikrofony ustawione w trzech kierunkach, by precyzyjnie zbierać dźwięk z otoczenia i identyfikować jego źródło.

Zaapelował do władz miasta o zakup takich urządzeń do czasu przepisów prawnych regulujących automatyzację wystawiania mandatów. Do tego czasu to policja może kontrolować sfotografowane pojazdy niespełniające norm dźwiękowych w ramach "kontroli następczej".

Radny Jan Mencwel zaapelował o skuteczniejszą walkę z nielegalnymi wyścigami w Warszawie. Dodał, że wciąż nie ma przepisów karzących organizatorów takich wydarzeń. Przypomniał, że już jakiś czas temu minister sprawiedliwości Adam Bodnar otrzymał list w tej sprawie z prośbą o nowelizację Kodeksu karnego i dodanie do niego przepisów o nielegalnych wyścigach. W Warszawie jest 7 patroli policji (na 2 mln mieszkańców i 18 dzielnic), które zajmują się bezpieczeństwem na drogach. Odciążeniem policji muszą być fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości

"Dlaczego Platforma Obywatelska, która aktualnie rządzi, nie przywróci tych kompetencji we władanie samorządu?" – pytał.

Ostatnim aspektem, który poruszył, była bezkarność przy obrocie częściami samochodowymi służącymi do nielegalnego przerabiania samochodów.

Marta Szczepańska zwróciła uwagę na problematykę imprez masowych i bezradność władz miasta w tym zakresie.

"Dochodzi do paradoksu, że Ministerstwo Środowiska twierdzi, iż Warszawa może stworzyć zapisy prawa miejscowego, które ograniczyłyby czas trwania i głośność imprez masowych, a samorząd stolicy pozostaje na stanowisku, że nie może tego zrobić. Ale jakoś np. Świnoujście potrafiło uchwalić takie przepisy" – powiedziała radna.

Zaapelowała o powołanie zespołu międzyjednostkowego np. przy Biurze Ochrony Środowiska, który będzie mógł zmierzyć hałas imprezy masowej, a nie – tak jak jest to obecnie – wynajmować do tego prywatną firmę zewnętrzną. Podsumowała też kwestię wysokości mandatów.

"Dzisiaj taki wynosi 5 tys. zł, który przy wielomilionowych zyskach z imprezy jest po prostu śmieszny" – wskazała.

Radna Śródmieścia Anna Folta, poruszyła problem hałasu z ogródków gastronomicznych.

"Taki hałas również jest dla mieszkańców bardzo uciążliwy – właściciele lokali, którzy wieczorem proszą swoich klientów o ciszę, to rzadkość" – powiedziała.

Postulowała o zwiększenie wysokości opłat za zajmowanie chodnika przez ogródek i ograniczenie takich zezwoleń szczególnie przedsiębiorcom, na których są skargi. Policja i samorząd nie ma chęci respektowania zakazu ustawiania głośników.

Dodała również, że interes garstki przedsiębiorców opierających sprzedaż głównie na sprzedaży alkoholu jest dla miasta ważniejszy od życia warszawianek i warszawiaków.

"W nowoczesnych europejskich miastach standardem jest zamykanie ogródków gastronomicznych o godzinie 22.00 czy 23.00" – zaznaczyła.

Wiceprzewodnicząca MJN Ewa Latko przypomniała, że stowarzyszenie dołączy do pozwu mieszkańców przeciwko "bierności miasta w walce z hałasem". Z kolei pełnomocnik MJN mec. Agata Rewerska poinformowała, że zbierany jest materiał dowodowy do procesu.

"Będziemy walczyć przeciwko kierowcom takich nielegalnych aut, ale również przeciwko zobojętniałym na problem urzędnikom" – podkreśliła. Zaznaczyła, że materiał dowodowy jest analizowany pod kątem drogi cywilnej, karnej i administracyjnej.

Spotkanie zakończyło wspólne podpisanie rekomendacji dla miejskiej Komisji Środowiska przez przedstawicieli stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz fundacji Orion Organizacja Społeczna (Instytut Ekologii Akustycznej). (PAP)

mas/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Izbica Kujawska
2.9°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Izbicy

kiedy
2025-02-07 18:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany