kategoria: Rolnictwo i Hodowla
12 sierpień 2024

Dwa ogniska ASF w powiecie chełmińskim

zdjęcie: Dwa ogniska ASF w powiecie chełmińskim / v23581191
v23581191
Dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) stwierdzono w gospodarstwach hodujących trzodę chlewną w powiecie chełmińskim. Służby sanitarne zostały zobowiązane do jeszcze wnikliwszych kontroli - poinformował w poniedziałek wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.
REKLAMA

Przypadki zakażenia ASF stwierdzono w czwartek w Kałdusie - 35 świń (stado zlikwidowano) i w niedzielę w Starogrodzie - 127 świń. Oba gospodarstwa są oddalone od siebie o około 2 km. Wokół tych gospodarstw wytyczono okręgi zapowietrzone o promieniu 3 km i okręgi zagrożone o promieniu 10 km, które obejmują część powiatów chełmińskiego, świeckiego i bydgoskiego.

To pierwsze od 10 lat ogniska ASF u świń hodowlanych w woj. kujawsko-pomorskim. W związku z sytuacją w poniedziałek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wojewoda.

Sztybel podczas konferencji podkreślił, że woj. kujawsko-pomorskie pod względem hodowli trzody chlewnej zajmuje drugie miejsce w r- przeszło przeszło 1 mln świń. Zaznaczył, że należy podjąć wszelkie możliwe środki kroki zapobiegawcze, bo skutki ASF mogą być bardzo poważne dla gospodarki.

Wojewoda zwrócił się z apelem i prośbą do rolników, aby ściśle przestrzegali zasad bioasekuracji.

"Wszyscy rolnicy otrzymują informacje, jak należy dbać o stan sanitarny gospodarstw. Działania informacyjne w tym zakresie jeszcze bardziej wzmocnimy we współpracy ze służbami państwowymi, ale także zwrócimy się w tej sprawie do samorządów lokalnych. Dzisiaj decyduje się los nie tylko jednego gospodarstwa, ale wszystkich z naszego województwa" - mówił Sztybel.

Przed dwoma miesiącami w regionie wykryto obecność wirusa ASF u padłego dzika w miejscowości Szabda w powiecie brodnickim. Analizy wykazały, że szczep wirusa z ogniska jest powiązany genetycznie ze szczepem typowym dla województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Z kolei u dzika ustrzelonego w pow. grudziądzkim natrafiono tylko na przeciwciała ASF.

Wojewoda zaznaczył, że zwierzę nie miało śladów potrącenia. "Może to rodzić hipotezę, że dzik celowo miał znaleźć się w naszym województwie i został tutaj przywieziony i porzucony" - dodał.

Wicewojewoda Piotr Hemmerling powiedział, że przypadek z powiatu brodnickiego spowodował w województwie wewnętrzny alert i podjęcie działań zabezpieczających, gdyż do tej pory województwo kujawsko-pomorskie było białą plamą na mapie Polski, jeżeli chodzi o zakażenia ASF. Jego zdaniem trudno szukać związków pomiędzy przypadkiem w pow. brodnickim i przypadkami w pow. chełmińskim.

Wojewódzki lekarz weterynarii Wojciech Młynarek powiedział, że na zagrożonym obszarze obowiązywać będą obostrzenia dotyczące bioasekuracji i przemieszczania trzody chlewnej.

Zgodnie z zarządzeniem wojewody, wydanym na podstawie przepisów wyższego rzędu, w strefach zagrożonych nie mogą odbywać się wystawy i imprezy plenerowe, w tym dożynki.(PAP)

rau/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE